ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი N1 უნივერსიტეტია კავკასიასა და რეგიონში:
ერთადერთი უნივერსიტეტია საქართველოდან და რეგიონიდან, რომელიც მსოფლიოს საუკეთესო უნივერსიტეტების 1,5%-ში შედის. U.S.News&World Report-ის 2020 წლის რანჟირებაში (Best Global University Ranking) თსუ 322-ე ადგილს იკავებს.
ერთადერთი უნივერსიტეტია სამხრეთ კავკასიაში, რომელიც უკვე მეხუთე წელია თაიმსის მსოფლიო უნივერსიტეტების რანჟირებაში (Times Higher Education World University Rankings) ხვდება. 2021 წლის რნჟირებაში თსუ 1001+ პოზიციას იკავებს.
ერთადერთი უნივერსიტეტია სამხრეთ კავკასიის რეგიონიდან, რომელიც QS World University Rankings 2021 წლის მსოფლიო უნივერსიტეტების რანჟირებაში მოხვდა. QS EECA University Rankings 2020 წლის რეგიონულ რანჟირებაში თსუ 86-ე ადგილს იკავებს.
პირველია შემდეგი მაჩვენებლებითაც: Round University Ranking 2020 (N 612); Shanghai Academic Ranking of the World Universities (თსუ ფიზიკის მიმართულება 2020 წელს N151-200 პოზიციას იკავებს);